Erken Çocukluk Çağında Spor
Erken Çocukluk Çağında Spor

Erken çocukluk dönemi yaşam boyu kullanılacak becerilerin edinildiği, alışkanlık ve davranışların kazanıldığı dönemdir. Sporun çocuğun hayatına olabildiğince erken dönemde girmesi bu nedenle önemlidir.

Bilinçli spor aktivitelerine çocuk komut almaya başladığı ilk andan itibaren başlanabilir. Tuvalet eğitimi almış ve bez kullanmıyor olmak bebeğe hareket kolaylığı sağlar.  Daha erken de başlanabilmekle birlikte 2-3 yaş arası spor eğitimine başlamak uygun görünmektedir.

Her spor çocuğun hayatına olumlu katkı yapmakla birlikte başlangıç sporu olarak jimnastik iyi bir tercihtir. Bunun başlıca nedenleri:

 • Jimnasitk çocuklara beden farkındalığı kazandırır,
 • Kasların güç, direnç ve esnekliğini artırır,
 • Vücudun forma girmesini sağlar,
 • Kemik yoğunluğunu (dansite) artırır. Bu jimnastiğin yaşam boyu kalıcı etkilerinden birisidir. Kemik yoğunluğu çocukluk çağında oluşur. Kemik büyümesinin durması ile birlikte kemik yoğunluğu gelişimi de büyük oranda durur. Bir süre sabit kalan kemik yoğunluğu kırklı yaşlardan sonra azalmaya başlar. Özetle ileri yaşlardaki kemik yoğunluğu veya kırılganlığının en öneli belirleyicisi ergenlik dönemindeki kemik yoğunluğudur. Kemik yoğunluğunu temel olarak 3 faktör belirler.
  1. Kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi elementler. Bunun için dengeli beslenme önemlidir.
  2. D vitamini. Bunun için güneş ışınlarından olabildiğince faydalanılmalı ve gerektiğinde D vitamini desteği alınmalıdır.
  3. Kemikler üzerine baskı uygulanması. Atlama, zıplama, çekme ve itme gibi kemik üzerine baskı oluşturan her etkinlik kemik yoğunluğunun artışına katkı sağlar. Jimnastik bu etkinin en fazla olduğu sporların başında gelmektedir
 • Altıncı duyu olarak adlandırılan denge duyusu; dikkat ve odaklanma becerilenin yanında her iki beyin lobunun (sağ ve sol beyin) koordinasyonunu geliştirir. Bu nedenle denge ve koordinasyon geliştiren çalışmalar çift beyin egzersizleri kategorisinde değerlendirilmektedir. JİMNASTİK; DENGE DUYUSUNU EN İYİ GELİŞTREN SPORLARDAN BİRİSİDİR. ERKEN ÇOCUKLUK ÇAĞINDA JİMNASTİK SPORU İLE DENGE ÇALIŞMALARI BEYİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAR.

Bir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak ailelere çocuklarını olabildiğince erken dönemde spora başlatmalarını ve spor tercihinde jimnastiği öncelikli olarak düşünmelerini öneriyorum.

Yorum Ekle

×

Powered by WhatsApp Chat

×